logo webowiec.pl
  Praca w Krakowie
youtube webowiec.pl facebook webowiec.pl
praca dodatkowa

Rodzaje pracy dodatkowej w Krakowie

Każdy od czasu od czasu potrzebuje sobie dorobić. Dawna stolica Polski, miasto wielkich królów - Kraków - oferuje całą feerię możliwości dla tych, którzy chcą lub potrzebują sięgnąć po dodatkowy zarobek. Jednym z chyba najpopularniejszych filarów pracy w dobie pandemii jest kurier dostarczający posiłki zamawiane na wynos. Aby otrzymać to stanowisko, nie trzeba wiele - wystarczy mieć smartfon, swój pojazd i chęci do pracy. Z pracodawców warto tutaj wymienić jednych z największych graczy na tym rynku - Glovo oraz Pyszne. Obok dostarczyciela żywności można też nająć się do pracy przy obsłudze kina w Cinema City - jest to praca dodatkowa zarówno za barem, przy obsłudze kas biletowych, jak i w kawiarni i przy obsłudze widza. Jeśli zaś ktoś nie czuje się mocny w pracy z klientem, zawsze można wybrać opcję sprzątania budynków. Można też wcielić się w doradcę klienta w sklepie Leroy Merlin albo kasjera w sieci sklepów Żabka. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a stawki zróżnicowane w zależności od rodzaju pracy.

Wynagrodzenie

Praca dodatkowa w Krakowie w zależności od wybranego rodzaju zajęcia wiąże się z szerokim przekrojem wynagrodzenia. I tak, opisany wyżej kurier dostarczający jedzenie na wynos może zarobić od 20 do 23 złotych za godzinę. Do tego niektórzy pracodawcy dopuszczają też możliwość udzielenia napiwku kurierowi przez zadowolonego klienta. Jako konsultant do spraw przedłużania umów stałych można zarobić ok. 18 zł za godzinę. Warto pamiętać, że pewne rodzaje zajęć będą mniej płatne od innych. Z całą pewnością praca w Cinema City lub w Żabce może nie być zbyt lukratywną, ale za to oferuje elastyczny grafik i możliwość pracy dla tych, którzy w ciągu dnia, gdy najczęściej większość pracowników etatowych wyrabia etat, mają inne zajęcia, jak np. praca lub studia.

Jak szukać pracy dodatkowej w Krakowie?

Jednym z najszybszych, najpewniejszych źródeł poszukiwania jakiegokolwiek zajęcia zarobkowego z całą pewnością jest Internet. Pracodawcy poszukujący pracowników do pracy dodatkowej najczęściej ogłaszają się na takich portalach jak: Gumtree, OLX, Pracuj.pl, InfoPraca.pl, itd. Warto mieć na uwadze sezonowość wielu z prac. Praca dodatkowa w Krakowie taka jak hostessa, sprzedawca w Żabce, obsługa kina w Cinema City, kurier Glovo lub Pyszne.pl mogą być wykonywane praktycznie przez cały rok, ale niektóre zajęcia będą sezonowe. Do takich można zaliczyć strzyżenie trawników, zbieranie owoców, sprzedaż owoców, takich jak truskawki, jagody, i grzybów, przebieranie się za Mikołaja w supermarkecie. Warto też szukać poza wymienionymi portalami. Bardzo często można znaleźć pracę w miejscach dedykowanych dla określonej branży, np. copywriterzy i blogerzy mogą szukać na stronach, które posiadają zlecenia wyłącznie w tej dziedzinie. Ostatecznie można też odwołać się do jednego z bardziej tradycyjnych sposobów pozyskiwania pracy i poprosić znajomych o polecenie w miejscu, w którym sami już pracują.

Plusy-minusy pracy dodatkowej w Krakowie

Praca dodatkowa w Krakowie, jak każde zajęcie ma swoje cienie i blaski. Po pierwsze, przy poszukiwaniach pracy dorywczej trzeba bardzo uważać, by nie paść ofiarą oszustów, dlatego warto zwracać uwagę na ogłoszenia, w których proszą o podanie danych wrażliwych, zeskanowanie dowodu. Jednym z pierwszych odruchów przy poszukiwaniu pracy dodatkowej powinno być "prześwietlanie" potencjalnego pracodawcy. "Czerwona lampka" powinna się też włączyć, jeśli pracodawca oferuje wyjątkowo atrakcyjne wynagrodzenie. Tak więc jedną z zasadniczych wad pracy dorywczej w Krakowie najczęściej będzie aspekt finansowy w postaci niezbyt wysokiego wynagrodzenia. Kolejnym godziny w jakich trzeba być dyspozycyjnym - najczęściej są to weekendy lub wieczory. Z drugiej strony aspekt ten może być też traktowany jako zaleta, jeśli weźmie się pod uwagę elastyczne godziny pracy.