logo webowiec.pl
youtube webowiec.pl facebook webowiec.pl
praca dodatkowa

Na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Prace dodatkowe wykonywane są oczywiście w celu zarobienia gotówki. Ile można zarobić wykonując konkretne zajęcia? (Podane poniżej kwoty będą wartościami netto).
Zaczniemy od ofert pracy z domu.
Copywriting – jeśli lubisz pisać, dobrym sposobem na pracę przez Internet może być pisanie tekstów. Rynek jest jednak dość konkurencyjny i osoby dopiero zaczynające, będą musiały liczyć się ze znacznie niższymi stawkami, wynagrodzenie od 3 zł do około 12 zł za 1000 zzs (jak wspomniano, stawki te dotyczą osób, które nie są profesjonalistami w tym fachu).
Wypełnianie ankiet – zarabianie na ankietach wymaga czasu i niestety zazwyczaj nie jest to zajęcie, w przypadku którego można liczyć na duże profity. Jeśli jednak masz nieco wolnego czasu kilka razy w tygodniu, po kilkunastu tygodniach możesz liczyć na kwoty rzędu od 50 do 100 zł.
Zarządzanie profilami w social mediach – jeśli masz „żyłkę” do e-marketingu i lubisz media społecznościowe, możesz próbować swoich sił jako osoba tworząca posty na profile różnego rodzaju firm. Nie mając wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie, warto zacząć od wykreowania własnych pokazowych profili lub przynajmniej uczestniczenia w kursach w tym zakresie. Na początku można liczyć na kwoty rzędu około 20 zł za godzinę pracy. Tłumaczenia – znajomość języków obcych wciąż popłaca zwłaszcza, jeśli znasz język bardziej niszowy, aniżeli angielski. W przypadku tego typu pracy dodatkowej, zarobek to od 20 do 50 zł za godzinę, w zależności od umiejętności, portfolio i właśnie języka.
Buzz marketing – a może marketing szeptany i dodawanie opinii na temat firmy w różnych miejscach w sieci? To także ciekawy sposób na dodatkowy zarobek, przy czym konieczne jest posiadanie wielu wiarygodnych profili. Stawki będą różnić się, jednak na początku należy przyjąć kwotę 1 zł netto za jeden komentarz.
Sprzedaż rękodzieła/przerobionych ubrań – sporo pracy, ale też spory potencjał, jeśli produkty będą oryginalne. Dochód w przypadku takiej działalności, może wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto taką działalność wspierać działaniem w mediach społecznościowych, co pozwoli dotrzeć do większej liczby osób.
Projektowanie grafik – praca dla osób, które mają kreatywną żyłkę i przynajmniej niewielkie doświadczenie z programami do robienia grafiki komputerowej. Niezbędne będzie jednak zbudowanie przynajmniej podstawowego portfolio, które pokaże własne umiejętności. Zarobki powinny mieścić się w przedziale od 25 do 50 zł za godzinę pracy.

Co z wynagrodzeniem w przypadku pracy dodatkowej poza domem?

Opieka nad dziećmi lub starszymi – taka praca nie wymaga doświadczenia, jednak bardzo ważne jest dobre pierwsze wrażenie oraz empatia. Zarobki netto to od 12 do 20 zł za godzinę, jednak przy pozytywnych referencjach można liczyć na nieco więcej. Często warto dopytać o możliwość takiej pracy wśród znajomych.
Sprzątanie – praca dla aktywnych, którzy nie boją ubrudzić się rąk. Zaletą jest to, że także nie wymaga kwalifikacji, przy czym pozytywne referencje od poprzednich klientów również będą w cenie. A płaca? Średnio od 10 do 25 zł za godzinę.
Pieczenie ciast – masz smykałkę do pieczenia? Pocztą pantoflową szybko może roznieść się informacja, że warto zaufać Ci w tym zakresie. Dobrze też znaleźć swoją niszę, bowiem wypieki wegańskie lub bezglutenowe to w ostatnich latach prawdziwy hit. Dochód to około 20 zł netto od jednego ciasta, jeśli więc masz sprawdzone przepisy, może warto z nich skorzystać.
Korepetycje – taką pracę można wykonywać zarówno online, jak i u klienta. Jeśli masz doświadczenie i wiedzę w jakiejś dziedzinie, czemu by z tego nie wykorzystać? Zarobki są różne w zależności od dziedziny, jednak zaczynają się od około 30 zł netto za godzinę nauki.
Hostessa – praca hostessy do dobry sposób na dodatkowe pieniądze, zwłaszcza w przypadku kobiet. Jeśli nie boisz się kontaktu z innymi osobami, możesz liczyć na stałe zlecenia i zarobki do kilkunastu złotych za jedną godzinę.
Statystowanie – statystowanie to sposób na pracę dodatkową dla mieszkańców dużych miast. Płaca to od 40 do 80 zł za cały dzień zdjęciowy, który w praktyce może trwać wiele godzin. Zlecenia również są raczej okazjonalne.
Kierowca – masz samochód? Możesz dzięki niemu zarobić, zwłaszcza w weekendy
i wieczorami. Średnie przychody to około 1800 zł dla kierowców pracujących mniej niż 20 godzin na tydzień w większych miastach. Trzeba pamiętać jednak o kosztach takiego przedsięwzięcia, w tym wydatkach na paliwo, ubezpieczeniu auta i wielu innych.